SANATIN FARKLI BİR BOYUTU: FOTO MANİPÜLASYON

SANATIN FARKLI BİR BOYUTU: FOTO MANİPÜLASYON

     Biraz meraklısı bile olsanız bilirsiniz ki Adobe Photoshop sınırları olmayan bir program. İçinde öylesine çok özellik barındırıyor ki, ustasıyım, deseniz bile mutlaka bilmediğiniz, daha önce keşfetmediğiniz bir şeyler vardır. Yapabileceklerinizin sonu varsa bile o sona ulaşmaya bir insan ömrünün yeteceğini hiç sanmıyoruz! İşte foto manipülasyon, bu sonsuz özellikleri kullanarak yapabileceklerinizden yalnızca biri...  

eziodigitalart

   

Eziodigitalart - Assasino

     

     Kavram anlamı olarak baktığınızda foto manipülasyon veya dijital olarak yapıldığında aldığı ismi ile fotoşop, istenen görüntüyü oluşturmak için fotoğraf üzerinde değişiklikler yapma sürecidir. Fakat yapılan işi bu kadar kısa anlatmak mümkün değil. Binlerce görüntünün manuel olarak bir araya getirilmesiyle ve on binlerce renk düzenlemesi yapılmasıyla ortaya sıfırdan bir görüntü çıkarılıyor. Bu iş saatlerinizi, günlerinizi ve hatta aylarınızı alabilir!  

 

     Bu işi yapan çok yetenekli yüzlerce sanatçı var ve biz bazılarının eserlerini sizler için derledik. Gözlerinize inanamayacaksınız! 

 

Phase Runner - Dragon Slayer

     Phase RUNNER, bu işin en bilindik isimlerinden biri. Kendisi çok uzun yıllardır foto manipülasyon yapıyor ve artık bu işi gözü kapalı yapabileceğine inanıyoruz. RUNNER'ın birkaç eserini daha sizler için yazımıza ekliyoruz, siz daha fazlasını görmek isterseniz internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Phase RUNNER - Alien Nest

Phase RUNNER - Alien Nest

 

Phase RUNNER - The Arrival

Phase RUNNER - The Arrival

 

     Benny Productions da en dikkat çeken isimlerden biri. Henüz 21 yaşında olmasına rağmen bu işte kendini öylesine geliştirmiş ki; eserlerine bakarken hipnoz olmamak imkansız. Onun eserlerinden birkaçını da ekliyoruz, internet sitesini ziyaret etmek isterseniz tıklayabilirsiniz. 

     Benny Productions - Call of Duty

 

Benny Production - Into Zombies

Benny Production - Into Zombies

 

Benny Production - The JungleBenny Production - The Jungle

 

     Eziodigitalart bu işi yıllardır yapıyor ve onun teması hiç şüphesiz karanlık. Eserleri çok karamsar görünse de inceledikçe yeni bir detay keşfediyor ve görüntüler içinde kayboluyorsunuz. Kendisinin daha çok eserini görmek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz. 

eziodigitalart - Darkness

   Eziodigitalart - Darkness

 

eziodigitalart - Away from the world.

Eziodigitalart - Away from the world.

 

Eziodigitalart - Magic

Eziodigitalart - Magic

 

     Bu iş hiç şüphesiz sanatın farklı bir dalı ve her gün gelişmeye devam ediyor. Teknolojinin ilerlemesi durdulamazken, dijital sanatın durdurulması da imkansız fakat bundan hiç şikayetçi değiliz! Bu gelişimi canlı canlı izlemeyi ve yeni eserler görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. 

 

KAYNAK: 

Foto Manipülasyon Nedir?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Foto_manip%C3%BClasyon